Oblečenie na turistiku v lete

V najhorúcejšom lete by sa zišlo chladivé tričko. Tričko je totiž najfrekventovanejšia súčasť turistického oblečenia v lete. Je zároveň najviac zaťažované vlhkosťou z pokožky. Potné žľazy totiž majú najväčšiu koncentráciu na hornej časti tela (pod pazuším, na chrbte)

V lete toho na sebe nemáme oblečeného veľa. Najväčší dôraz kladieme na pohodlnosť a funkčnosť. Takže je dôležitý materiál a strih. Máme tri najefektívnešie materiály na leto a od nich závisí, aký strih bude vyhovujúci.

Tie sú : bavlna, bambus, funkčný TERMOintima (kombinácia POP+bavlna). Tieto 3 materiály sú najvhodnejšie na turistické letné oblečenie - na tričká, letné tielka a samozrejme spodné prádlo.

Rankovské skaly Banské, VT

1. bavlna- tradičný aj osvedčený materiál. Bavlne takmer niet čo vytknúť. Je pohodlná, vzdušná, savá, príjemná a zdravá. Jej zdravotnú nezávadnosť môže pokaziť spracovanie- farbenie a bielenie- ak nie je vykonané v súlade s EÚ normami (čo pri ázijskom a fast-fashion módnom tovare nemáte zaručené). V Európe sú prísne normy na AZO farbivá, karcinómy  a chemikálie, takže textilný tovar vyrobený tu, Vám nespôsobí alergie ani kožné ekzémy. To je veľmi podstatné v lete, keď sa pokožia viac potí a pri kontakte s vlhkou kožou toxický materiál spôsobuje pliesne a množenie baktérií.

Výhody výrobkov z bavlny je okrem spomínaných úžitkových vlastností priateľná cena a vysoká dostupnosť. Nevýhodou bavlneného oblečenia na turistiku v lete býva paradoxne to, čo je jej výhodou - totiž savosť. Odvedie Vám pomerne rýchlo pot, ale cítite, že tričko je spotené. Tu pomáha mierne voľnejší strih, keď sa časť potu odparuje ešte na pokožke pred prechodom do textílií. Preto pri výbere letného ošatenia z bavlny odporúčame menej tesnejší strih ako pri bambusovom textile a fukčnom oblečení.


2. bambus- o bambuse môžeme povedať niekoľko superlatív : antibakteriálny, antialergický, vysoko absorbčný a čo je na leto najdôležitejšie chladivý.  Chladivosť u bambusu je ozaj efektívna - vlákno je viskózového pôvodu, je teda spracovaním hladké, dokonca tak, že pôsobí hodvábne.  Jeho chladivosť cítiť už na dotyk. Hovorím tu o čistom bambuse alebo o elastickom bambuse (95%bambus/5%elastan). Všetky iné materiály- ako kombinácia s bavlnou či syntetickým vláknom, uberá z týchto funkčných vlastností bambusu. Pokiaľ si hľadáte oblečenie na leto - musí byť podiel bambusového vlákna najmenej 90%.  Za ešte väčšiu výhodu sa považuje antibakteriálnosť tohto vlákna. Kým tričká z iných materiálov po navlhnutí potom začnú zapáchať (počas procesu, keď sa pot a baktérie začnú rozkladať), na bambusovom vlákne nedochádza k rozpadu baktérii. Tričká a spodná bielizeň preto nezapácha. Spotené tričko možno počas turistiky nechať vyschnúť a obliecť znova. Funguje to dlhšie aj počas niekoľkých dní (My sme to  skúšali počas týždňovej dovolenky bez možnosti prania). Tričko z bambusu možno nosiť oboma spôsobmi: 

1. tradične ako bavlnené

2. funkčne - tesne na tele, aby hneď absorbovalo pot. Bambusové vlákno ma približne 3x vyššiu savosť než bavlna, preto hneď necítite, že je mokré.

 Viac o charakteristike bambusového vlákna si môžete prečítať na BLOGu Bambusový materiál -výhody3.TERMOintima (kombinácia POP+bavlna) - tento funkčný materiál je na leto vo verzii RETRO. Materiál TERMOintima je kombináciou bavlny (savosť vlhkosti) a polypropylénu (transfér vlhkosti). Vo odľahčenej verzii RETRO je podiel bavlny nižší 35%, takže materiál je menej teplý, menej hrubý a viac vzdušný. Je to funkčný materiál, ktorého úlohou je odvádzať vlhkosť od tela, čím efektívnejšie. Pre účelnosť je nutné ho nosiť tesne na tele. Tento materiál bol testovaný v extrémnych podmienkach v Indických Himalájach, kde sa strieda teplo/horúco/chlad a osvedčil sa na výbornú. Fotky z výpravy do Himaláji si môžete pozrieť v našich Inšpiráciách.  Ak Vám nevadí v lete priliehavé oblečenie ani oblečenie z materiálu s prímesou syntetiky, tak funkčné TERMOintima je pre Vás. Vaša pokožka budete vždy v suchu aj dostočne priedušná. Na rozdiel od materiálu, kde je kombinácia iba umelých vlákien. Tie  nie sú na leto dobrým riešením, či už pre hygienu alebo lepivý pocit na tele alebo pre zápach, ktorý je charakteristický pri syntetike navlhnutej ľudským potom.


4. Túto štrvtú verziu by sme takmer zabudli- v lete môžete chodiť aj úplne bez trička. Niektorí osvedčení "starí turistickí vlci" vám to určite potvrdia.


Ešte rada na záver: noste si v turistickom batohu náhradné tričko a ponožky na prezlečenie. (alebo iný kus odevu, ktorý je namáhaný) Aj to najlepšie funkčné alebo prírodné oblečenie je dobré nechať prevetrať. Najlepšie je, ak ešte počas túry oblečenie vystriedate a po preschnutí tričko znova obliečiete- to je najistejšia cesta k príjemnému pocitu počas celej túry.
Tipy na chladivé letné oblečenie :

Tipy na funkčné letné oblečenie