×
DARČEK : dámske nohavičky extra elastické bavlnené (do 45 eur objednávky) alebo bavlnený nákrčník unisex (nad 45 eur)

Bambusový materiál - výhody

Asi ste sa už stretli s chválou na bambusové vlákno, alebo máte niečo z bambusu vo svojom šatníku. 

Ako však funguje a čo sú jeho výhody . 


Začneme od konca - zo skúseností 

- v lete na dovolenke sme týžden nosili oblečené bambusové tričká. Hoci sme sa potili - tričká nezapáchali.

- v zime nosíme bambusové tielko a keď ho zobliekame, cítime, že je veľmi teplé - je v ňom naakumulované teplo. Oblečenie z bambusu je "nahriate" viac než akýkoľvek iný materiál.


Pozítiva bambusového vlákna

1. Bambus je antibakteriálnyoproti iným vláknam, ktorým je nutné aplikovať antibakteriálnu vlastnosť chemickým procesom, bambus je sám osebe antibakteriálny. Antibakteriálnosť znamená, že na vlákne sa nemnožia a nerastú baktérie. To je výhodné pri potení. Ľudský pot sa na bambusovom vlákne nerozkladá - preto napr. tričká z tohto materiálu nezapáchajú.

Antibakteriálnosť  bambusu je výhodou pri spodnej bielizni.

Tieto prírodné antibakteriálne účinky boli vyskúšané laboratórne (u nás aj v praxi :) - vlákno pri testoch dokázalo bakteriostatický účinok a schopnosť neutralizovať pachy. Oproti chemickej antibakteriálnej úprave- antibakteriálne funkcie bambusového vlákna nevymiznú ani po päťdesiatich praniach, pretože sú svojou podstatou vlastnosťou vlákna. 

2. Bambus je extra savý - veľká absorbčná schopnosť (3x vyššia savosť v porovnaní s bavlnou). Výbornú savosť bavlny veľmi oceňujeme, ale keď treba zvlášť v lete materiál s vysokou savosťou- tak dávame prednosť bambusu.

- vysoká životnosť- stabilné vlákno so silnou pevnosťou a odolnosťou.

3. Bambus je  chladivý - už na letmý dotyk je cítiť, že bambus je chladivý. Je to preto, že vlákno je hladké a táto hladkosť pôsobí efekt chladivosti.

- priedušnosť-priečny profil vlákna má v štruktúre mikrootvory, ktoré zaisťujú okamžitú ventiláciu a odparujú ľudský pot v priebehu niekoľkých sekúnd.

4. Bambus je antialergický - pôsobí na pokožku upokojujúco a je preto ideálny pre alergikov a ľudí , ktorí sa často potia.

Tiež zabraňuje pôsobeniu ultafialového žiarenia-  je ideálny na letné ošatenie pre ľudí, ktorí sú často na čerstvom vzduchu, športovcov a aktívnych ľudí.

POZNÁMKA : uvedené vlastnosti platia na čisto bambusový materiál, prípadne na bambus kombinovaný s neutrálnym vláknom akým je elastan (väčšinou v pomere 95/5).  Na našom eshope NIKAINTIMA máme len takýto elastický bambus. (material TERMOintima Bambus má iné funkčné vlastnosti)


Nevýhody bambusového vlákna 

1. Zvykne sa žmolkovať - je to prirodzené vlastnosť prírodných vlákien , ale pokial je bambusový materiál veľmi jemný, tak uvoľňuje mini vlákna- to má za následok malé okrúhle - vidno to namiestach, kde sa často odev šúcha.  ( nám sa to stalo na tričku , kadial ide šoférsky bezpečnostný pás)  Vlákno má však ďalej vysokú životnosť a toho je skôr estetické narušenie.

2. Ťažko sa farbí - dostupnosť zdravotne nezávadných farieb pre použitie na babusové vlákno je obmedzenejšia než napr. na bavlnu- preto je aj ponuka farieb menšia. ( a sú drahšie )

Bambus, ktorý je farbený jasnými farbami môže mať jemne hodvábnu farbu niekedy až s leskom, čo môže vadiť zákazníkom preferujúcim prírodnosť. (neplatí pre nefarbenúEKObielizeň)

3. Dlho schne- bambusový materiál dokáže absorbovať veľké množstvo vody, takže sa táto jeho výhoda môže stať nevýhodou. Keď vyperiete tričko alebo bielizeň z bambusu, tak trvá dlhšie kým vyschne. Výhoda je to preto, lebo pri rovnakom objeme nasiaknutej vody/tekutiny nie je na bambusovom materiáli zo začiatku cítiť, že je vlhký.


A na záver jednu veľkú výhodu : textilné výrobky z bambusu sú výhodné nosiť ako v lete tak aj v zime.

V lete bambus chladí - je veľmi príjemný na požku.

V zime, ak nosíte bambus priamo na tele, tak sa nahreje a pôsobí ako "druhá" koža. Funguje ako prvá vrstva termo-oblečenia. To znamená, že druhú vrstvu máte sveter alebo nátelník.


PRODUKTY Z BAMBUSOVÉHO VLÁKNA :       rozklikni na obrázky nižšie        

Komentáre

Cookies
Tento e-shop a partneri potrebujú Váš súhlas na využitie jednotlivých dát, aby Vám okrem iného mohli ukazovať informácie týkajúce sa Vašich záujmov. Súhlas udelíte kliknutím na políčko „Súhlasím“.